image_78.jpg
LatvianRussian (CIS)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)

Tavas debesis

Mākslinieciskā darbība - Mākslinieciskā darbība

< ATPAKAĻ

„Tavas debesis”

K. Pamše

Pirmizrāde: 1992.03.31.

Režisors – inscenētājs: Kārlis Pamše

Režisore: Biruta Bauma

Scenogrāfs: Gunārs Zemgals

Kostīmu māksliniece: Nadežda Demidova

Lomās: Edgars Kramiņš, Lauma Ābele, Lolita Mediņa u.c.

31.martā skatītājiem bija reta izdevība sveikt jubilāru Kārli Pamši 75 dzīves un 50 dzīves gadu jubilejā ar viņa paša sarakstīto un inscenēto jauniestudējumu, kas veltīta latviešu teātra tēvam Ādolfam Alunānam.

Dzirdot šo vārdu, ikvienam teātra cienītājam tūlīt nāk prātā Alunāna dzirkstēsi jautrās un asprātīgās dziesmu spēles, kur viņš pats bija gan autors un režisors, gan aktieris, kupleju sacerētājs, komponists un izpildītājs. Leģenda vēstī par Alunānu – visas tautas mīluli un siržu lauzēju, kura spožo teātra karjeru liktenīgi pārtrauca idejiskas domstarpības ar tā laika Latviešu biedrības domes kungiem. Mūsu ideoloģizētajai literatūrzinātnei bija politiski izdevīgi rādīt Ādolfa Alunāna biogrāfiju tieši šādā izgaismojumā. Īstenība bija vienkāršāka, prozaiskāka, cilvēciski saprotamāka.

Kārļa Pamšes lugā ietverti dokumentāli pamatoti, bet plašākām teatrālu aprindām gandrīz nezināmi Alunāna dzīves fakti. Protams, patiesība izvēlētajā sižetā cieši savijusies ar autora izdomu, teātra izrāde jau nav literaturvēstūres stunda. Un kurš gan šodien varēs apliecināt, ka Alunāns savas dzīves liktenīgā pavērsiena brīdī izturējās tieši tā un teica tieši šos vārdus? Svarīgāka par sauso vēsturisko precizitāti mākslai ir cilvēciskā emocionālā attieksme pret varoni un viņa dzīves kolīzijām.

Kaut gari gadu desmiti šķir lugā atveidoto laiku no mūsdienām, problēmas, kas būtiski ietekmēja Alunāna likteni, daudziem no mums ir neatrisināmas arī šodien. Bet Kārļa Pamšes talanta cienītāji un vērīgi skatītāji pamanīs sakritības lugas varoņa un lugas autora likteņos...

Rasa Strautmane