image_78.jpg
LatvianRussian (CIS)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)

...un mūžīgs ceļš tālāk

Mākslinieciskā darbība - Mākslinieciskā darbība

< ATPAKAĻ

„...un mūžīgs ceļš tālāk”

K. Pamšes dramatizējums pēc J. Sarmas, E. Ķikures sarakstes un J. Sarmas romāna „Spēle bez noteikumiem” motīviem vienā daļā

Pirmizrāde: 1991.09.16.

Nospēlētas: 27 izrādes

Režisors: Kārlis Pamše

Scenogrāfs: Gunārs Zemgals

Lomās: Māra Zemdega un Kārlis Pamše

Rīgas Muzikāli poētiskais teātris kamerizrāžu ciklu par latviešu rakstniekiem uzsāka ar iestudējumu "...un mūžīgs ceļš tālāk". Tā pamatā – Austrālijā dzīvojošo latviešu Jāņa Sarmas un Ernas Ķikures sarakste piecdesmitajos gados. Uzvedumu veido vēstules un Jāņa Sarmas romāna „Rotaļa bez noteikumiem” epizodes.

Zemgalietis Jānis Sarma (1884 – 1983), īstā vārdā Jānis Kalniņš, gleznotājs un rakstnieks, periodikā sāk publicēties jau divdesmito gadu Latvijā, bet pirmā grāmata parādās trimdā, kad autoram jau 70 gadu. Sekojošā desmitgadē nāk klajā četrpadsmit viņa grāmatas. Stāstu un dzeju krājumu vidū arī vairāki liela apjoma romāni – „Rūsa”, „Negantnieks”, „Kalnkūļu vieta” – no kuriem daži tiek izdoti arī atkārtoti.

Kritiķis Oļģerts Rozītis trimdas izdevumā „Tilts” 1964. gadā par Jāni Sarmu rakstīja: „Gribas ticēt, ka Sarmas laikmets nu tikai vēl sāksies. Viņa grāmatu klāsts ir bagāta viela mūsu literatūras zinātniekiem, un es ticu arī, ka viņu ierosināti, pa Sarmas grāmatu takām staigā daudzi lasītāji.”

Pats rakstnieks kādreiz teicis: „Es rakstu Latvijai, es ceru, ka kādreiz manas grāmatas izlasīs ļaudis Latvijā.” Pasaules brīvo latviešu apvienība godinājusi Jāni Sarmu ar Trimdas Tautas balvu, to piešķirot 1965. gada 18. novembrī.

Elza Dzelme – Ķikure dzimusi Ļaudonā. Pēc Madonas vidusskolas absolvācijas studē Latvijas Mākslas akadēmijā, papildinājusies ārzemēs – Francijā un Beļģijā. Rakstniecībai viņa pievēršas trimdā – stāsti, noveles, dzejas. Mūža nogalē dzīvoja Kanādā, saņemot Jāņa Jaunsudrabiņa balvu par savām grāmatām „Kā plūsti, Aiviekste?”, „Uz tilta”, „Ceļa akmeņu raksts”, kas nākušas klajā pēdējos gados. Rakstnieces grāmata „Tu prasi patiesu stāstu” iznākusi 1991. g.

Kārlis Rieksts